KİLİS TARİHİ CANLANIYOR

“Kilis Tarihi ve Kültürü Canlanıyor” Projesi İmzalandıKilis 7 Aralık Üniversitesi ile İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) arasında üniversite tarafından satın alınan 4 adet Kilis evinin aslına uygun onarımının yapılması ve Kilis'in tarihî, kültürel birikiminin yeniden canlandırılması amacıyla bir protokol imzalandı. Protokole Kilis 7 Aralık Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun,  İpekyolu Kalkınma Ajansı adına da İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz imza attı.

 

“Kilis Tarihi ve Kültürü Canlanıyor” projesi kapsamında kadim bir tarihî ve kültürel mirasa sahip Kilis’teki onarıma ihtiyaç duyan tarihî yapıların restorasyonu sağlanarak, üniversitenin kullanım amacına uygun bir şekilde faaliyete geçirilmesi amaçlanıyor.

 

İmza töreninde bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, halihazırda Kilis Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (KİTAM) üniversite bünyesine katılan tarihî yapılardan birinde faaliyetlerine devam ettiğini ifade etti. Karacoşkun, İKA tarafından sağlanacak olan destekle aslına uygun bir biçimde onarımdan geçirilecek olan üniversiteye ait Kilis evlerinin, şehrin kültürel ve sosyal yapısına bir canlılık getireceğini belirtti. Üniversitelerin, şehirlerin kalkınmasında öncü bir güç olduğunu vurgulayan Rektör Karacoşkun, proje ile Orta Doğu Araştırma ve Uygulama Merkezi, El Sanatları ve Gastronomi Uygulama ve Araştırma Merkezi gibi kentin sosyokültürel yapısını ortaya çıkaracak ve araştırmacıların faaliyetlerini yürütebilecekleri sosyal yapılar kazandıracaklarını dile getirdi. Projede emeği geçenlere teşekkür eden Karacoşkun, Kilis’in kadim kültürünün ve tarihî dokusunun ortaya çıkarılması noktasında, tarihin canlı tanıkları olan yapıların şehir kültürüne kazandırılmasının, kendilerini mutlu ettiğini sözlerine ekledi.

 

İmza töreni öncesinde İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’u makamında ziyaret ederek hediye takdiminde bulundu.

 

 

 

 

 

Kilis’in Tarihi ve Kültürü Yeniden Canlanıyor

 

“Kilis Tarihi ve Kültürü Canlanıyor” projesi ile kadim bir tarihe ve kültürel mirasa sahip olan ilimizdeki onarıma ihtiyaç duyan tarihî yapıların restorasyonu sağlanarak KİYÜ’nün kullanım amacına uygun bir şekilde faaliyete geçirilip Kilis’e kazandırılması hedefleniyor.

 

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun koordinatörlüğünde Doç. Dr. Mehmet Ali Yıldırım ve Doç. Dr. Metin Açıkyıldız tarafından hazırlanan proje, İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) 2018 yılı Kültür-Turizm Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destekleniyor.

 

Proje ile mülkiyeti Üniversitemizde bulunan tarihî Kilis evlerinin aslına uygun biçimde onarımdan geçirilerek araştırma merkezlerine dönüştürülmesi, bu evlerin şehrin  sosyal yaşamına ve kültürel iklimine canlılık ve sinerji getirmesi amaçlanıyor.

 

 Bu doğrultuda Hakverdi Mahallesi Hacı Hafız Sokakta bulunan 3 adet tarihî ev Üniversitemiz Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı denetiminde restore edilerek Sanatsal Etkinlikler Çalışma Ofisi, Kilis Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (KİTAM), Orta Doğu Araştırma Merkezi (KODAM), El Sanatları ve Gastronomi Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak kullanılmak üzere tahsis edildi.

 

Tüm dünyayı etkileyen salgın sonrası gerek yerli ve yabancı araştırmacılara gerekse turistlerin ziyaretine açılacak olan tarihî mekânların; kültür turizmine katkı sağlaması, yerel tarih ve kültür çalışmaları ile Orta Doğu’ya yönelik bilimsel araştırmaların ivme kazanması bekleniyor.

 

Son Güncelleme: 2020-04-15 16:35:15

                                                                                       Bilgi Islem Daire Baskanligi © 2010-2024